В період воєнного стану в Україні державні замовники проводять публічні закупівлі за чотирма видами. Дані умови затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022 року “Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування” (далі – Особливості).
1. Відкриті торги з особливостями.
Застосовуються у більшості випадків при проведенні тендерів. Вартісні межі: від 100 тис.грн. для товарів та послуг, від 200 тис.грн. для поточного ремонту та від 1,5 млн.грн. для робіт.
Це конкурентні торги, тобто саме вони передбачають конкуренту боротьбу між учасниками за право отримати контракт з державним замовником. Та на час воєнного стану обов’язкова умова, щодо наявності конкуренції для успішності торгів виключена і сьогодні для того, щоб закупівля відбулася достатньо одного учасника. У такому випадку він одразу потрапляє на етап кваліфікації і замовник приймає рішення про його перемогу або дискваліфікацію.
На подання пропозиції на відкриті торги з особливостями в учасника є мінімум 7 календарних днів, наявність тендерної документації в таких закупівлях є обов’язковою. Як подати свою пропозицію, скільки днів тривають етапи проведення таких закупівель та як можна комунікувати із замовником, дивіться у наших відео-уроках.
2. Спрощена закупівля
За порядком, що встановлює Інструкція про порядок використання електронної системи закупівель у разі здійснення закупівель вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в особливостях здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджена наказом ДП «Прозорро» від 20.10.22 № 25.
Даний вид закупівлі використовується за ініціативи замовника, тобто ані Закон, ані Особливості його не зобов’язують проводити спрощену закупівлю. Але системою Prozorro передбачена технічна реалізація функціоналу у випадку, коли замовник бажає провести конкурентну закупівлю у вартісних межах, що є меншими для проведення відкритих торгів з особливостями.
3. Закупівля без застосування системи Prozorro.
Це по суті є укладання прямого договору із постачальником, якого замовник обрав самостійно і відмовився від альтернативи проведення конкурентних торгів – спрощеної закупівлі. Тобто мова йде про закупівлі менше вартісних меж відкритих торгів з особливостями. Також цей варіант застосовується у виключних випадках, перелік яких зазначений в Особливостях.
4. Закупівля через електронний каталог.
Використовується замовниками як альтернатива спрощеним та прямим закупівлям у випадку коли потрібно придбати товар, що є у наявності у каталозі. Наразі це обмежений перелік стандартних товарів. Закупівля робіт по цьому каталогу не проводиться.
Отже, у період воєнного стану в Україні види закупівель, що проводяться державними замовниками, визначені Особливостями КМУ. Залежать вони від предмету та бюджету закупівлі. На майданчику Українська універсальна біржа у декілька кліків можна отримати інформацію щодо тендерів за різними напрямками діяльності https://tender.uub.com.ua/PositionList.aspx