Головним критерієм вибору виду закупівлі є вартість предмету закупівлі. Тобто залежно від того в які вартісні межі, відповідно до законодавста, входить закупівля, замовник обирає один із передбачених її видів.
Де постачальникам шукати це законодавство і ребус із цифрами? В Законі України «Про публічні закупівлі» (далі Закон), АЛЕ на період дії правового режиму «воєнного стану» в Україні знайдіть Постанову Кабінету міністрів України №1178 від 12.10.2022 року (далі Постанова) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1178-2022-%D0%BF?find=1&text=24+%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8#Text)В ній зазначені пороги мінімальних вартісних меж, відповідно до яких замовники мають проводити торги (оголошувати тендер).
Та аби зекономити час постачальників, розкладемо все по поличках, без зайвої води, без дій замовників та інших складнощів (таблиця буде в кінці). Отже, замовники обов’язково проводять тедер в системі Prozorro, якщо очікувана вартість предмета закупівлі:
1) становить або перевищує 100 тис. грн. для товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту);
2) становить або перевищує 200 тис. грн. для послуг з поточного ремонту;
3) становить або перевищує 1,5 млн. грн. для робіт.
В цих випадках тендери будуть проводитися або шляхом проведення відкритих торгів з особливостями або використанням е-каталогу (Prozorro Market) або рамкові угоди (для складних спеціалізованих закупівель з тривалим строком).
Етапи проведення відкритих торгів навчаємо на курсі для початківців https://tenderlife.com.ua/cfb/
АЛЕ! Якщо ви побачили цікавий тендер, а вартісні межі його очікуваної вартості не відповідають вищезазначиним, треба дивитися глибше. Ймовірно це виключення, які передбачені в Постанові, наприклад, нагальна потреба, або попередні торги не відбулися і замовник може укласти прямий договір, або це «оборонні» закупівлі тощо.
Звертаємо увагу, що вид проведення закупівлі обирається замовником відповідно до суми очікуваної вартості предмету закупівлі, а не суми пропозиції, що її подає постачальник. Тобто, якщо замовник оголосив торги з поточного ремонту приміщення з бюджетом в 200 тис.грн., а постачальник подав пропозицію в 199 тис.грн., то це будуть відкриті торги, відповідно до Постанови (становить або перевищує 200 тис. грн. для послуг з поточного ремонту).
Якщо це закупівля товару, який представлений в Prozorro Market (для робіт НЕ використовується, послуги в обмеженому переліку), то замовник може або оголосити запит ціни пропозиції через електронний каталог АБО провести відкриті торги. Інших варіантів наразі не передбачено для замовників, що підпадають під дію Закону. Хоча ні, є варіант – укласти прямий договір, тим самим порушуючи законодавство. Дуже не радимо вплутуватися в таку співпрацю, адже всі закупівлі, в яких не співпадає сума і вид торгів, потрапляють під розгляд Державної аудиторської служби. А воно вам потрібно? Звісно, що ні!
Тепер ви готові до відповіді на питання – а що із закупівлями, що є нижчими за вартісні пороги із Постанови? Якими вони можуть бути і як постачальнику бути 100% впевненим, що замовник правильно проводить закупівлю?
Для таких закупівель у замовника є три варіанти поведінки:
- Prozorro Market, якщо товар представлений в е-каталозі (для робіт НЕ використовується, послуги в обмеженому переліку);
- Спрощена закупівля;
- «Пряма» закупівля без використання системи Prozorro.
Для роботи в Prozorro Market постачальнику потрібно пройти кваліфікацію в ЦЗО аби подавати свої пропозиції. По особливостям участі в спрощеній закупівлі дивіться на порталі https://tenderlife.com.ua/. А для укладання прямого договору, постачальнику не потрібно нічого робити в кабінеті на майданчику, не потрібно робити ніяких заявок, проходити кваліфікацій чи подавати пропозицій. Постачальнику потрібно надати потрібні документи замовнику і він зробить договір, який потім буде підписаний обома сторонами.
До відома! Організації та компанії, що не є замовниками в розумінні Закону, але використовують систему Prozorro для проведення закупівель, можуть оголошувати Спрощені закупівлі.
Аби постачальники швидко могли розібратися із вартісними порогами закупівель і прояснити як вони впливають на вибір їх виду, розкладемо все в таблицю.