Прямий договір в Prozorro: коли та за яких умов він укладається 

Укладання прямого договору про закупівлю товарів, робіт, послуг можливе виключно у випадках, коли закупівля відбулася без оголошення тендеру в системі Prozorro, або оголошувалася, але поданих пропозицій від постачальників не було. Тобто це договір, який укладається за результатом самостійного відбору замовником постачальника, без використання електронної системи.

Випадки укладання прямих договорів

Звертаємо увагу постачальників на освідомлення виключних ситуацій укладання договорів напряму без проведення тендеру. Адже, якщо прямий договір укладений без належних на те підстав, то його можуть визнати нікчемним, недійсним у будь-який момент після підписання. А отже, замовник не виконає своїх зобов’язань за умовами договору.

1. Невисока сума закупівлі

Першою можливою підставою для укладання прямого договору є невисока сума закупівлі, а саме така, що не перевищує визначені Законом України «Про публічні закупівлі» межі. На період дії правового режиму воєнного стану дані вартісні пороги регулюються Постановою Кабінету Міністрів України №1178.

  • По закупівлях товарів і послуг (окрім послуг поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. грн.
  • По поточним ремонтам — меншою ніж 200 тис. грн.
  • По роботам — меншою ніж 1,5 млн. грн.

Першою можливою підставою для укладання прямого договору є невисока сума закупівлі.

Постанова Кабінету Міністрів України №1178.

Замовник самостійно визначає спосіб проведення таких закупівель:

  1. Шляхом оголошення тендеру в системі Прозорро.
  2. Використовуючи електронний каталог в Прозорро Маркеті.
  3. Самостійно шукає постачальника, з яким і укладає договір

При цьому замовник не може розділити предмет закупівлі на частинки. Якщо, наприклад, на закупівлю дронів виділено 999 тис. грн., то замовник повинен оголосити відкриті торги з особливостями для проведення цього тендеру. Він не може розділити закупівлю на 10 частинок по 99 тис. грн. і на придбання кожного дрону укласти прямий договір із постачальником.

2. Наявність підстав згідно з п. 13 Постанови КМУ №1178

Другою можливою підставою для укладання прямого договору є наявність причини відповідно до п. 13 Постанови КМУ №1178. Тобто якщо сума закупівлі перевищує вартісні пороги, зазначені в попередньому варіанті, то підставою для укладання прямого договору може бути одна з причин, що вказана в Постанові. Такий перелік є вичерпним і застосовується, наприклад, у випадку:

  • Нагальної потреби придбання товарів, виконання робіт, послуг.
  • Відсутності конкуренції з технічних причин тощо.

Підставою для укладання прямого договору є наявність причини

п. 13 Постанови КМУ №1178

Також, якщо замовник оголошував відкриті торги з особливостями і на них не було подано жодної пропозиції, то замовник має право укласти прямий договір із самостійно обраним постачальником. Але тут є нюанс: такий прямий договір може бути укладений виключно на умовах, що були зазначені в попередньо оголошеному тендері.

Процес укладання прямого договору

Для укладання прямого договору постачальник надає замовнику відповідні дані:

  • Технічні специфікації
  • Документи, що підтверджують право підпису
  • Установчі документи тощо

Всі ці дії відбуваються поза межами системи Prozorro. Постачальнику не потрібно робити активних дій в кабінеті на майданчику. Всі дані надаються замовнику в узгоджений спосіб: або в паперовому вигляді, або в електронному.

Постачальнику не потрібно робити активних дій в кабінеті на майданчику

Технічні аспекти Prozorro

Строки укладання прямого договору законодавчо не встановлені. Замовник самостійно та на власний розсуд з огляду на потребу вирішує, коли укладати такий договір.

Висновок

Підсумовуючи, постачальник може контролювати процес укладання прямого договору, враховуючи вартісні межі та перелік підстав, що зазначені в Постанові КМУ №1178. Переконавшись у правильності та легітимності укладання прямого договору із замовником без участі у тендері, постачальники та підрядники зможуть захистити себе у випадку моніторингу або перевірки Державною аудиторською службою.

Автор

Related posts