Довідка з МВС про несудимість: де та як її отримати.

Зміст статті

  • 23 Кві 2024
  • Авторство: Маргарита Сур

На практиці виходить так, що про цю довідку переможець замислюється в останні дні, коли саме від цього документу вже залежить його доля в тендері – або пан або пропав.  Взагалі довідка про несудимість потрібна для оформлення на роботу, оформлення візи для виїзду за кордон, здійснення усиновлення, встановлення опіки, оформлення громадянства, оформлення або поновлення документів тощо. Вона є важливим документом у багатьох сферах діяльності, включаючи участь у державних тендерах Prozorro. Довідка має бути завантажена в систему Прозорро вчасно і в строк, що передбачений діючим законодавством.

Причини для вимоги довідки

Ця довідка про кримінальну несудимість підтверджує відсутність у переможця торгів кримінального правопорушення, вчиненого з корисливих мотивів (зокрема, пов’язаного з хабарництвом та відмиванням коштів), та вчинення злочину, пов’язаного з використанням дитячої праці чи будь-якими іншими формами торгівлі людьми. Тобто замовники торгів повинні мати підтвердження відсутності судимості в учасника (або її погашення відповідно до законодавства) лише в частині злочинів з хабарництва та торгівлі людьми. Отже цей документ закриває одразу дві вимоги до переможця тендеру.  

Коли замовник бачить у переможця його довідку про несудимість, то в нього одразу камінь з плечей падає, адже такий учасник не має причин для відмови в укладанні договору, посилаючись на злу репутацію, вчинення злочинів чи недоброчесність. 

З причинами і змістом довідки розібралися. Вся суть необхідності її отримання учасником полягає у виконанні вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та вимог тендерної документації замовника.

В яких тендерах вимагається довідка

Дана вимога стосується лише процедури закупівлі «Відкриті торги». Коли подавати? Ця довідка є обов’язковим документом для переможця торгів. Це означає, що всім учасникам на етапі подання пропозиції не потрібно замовляти довідку з МВС. Але якщо  переможець торгів не завантажить довідку, то замовник його дискваліфікує і вся кропітка праця з підготовки власної тендерної пропозиції зійде нанівець. Тому власне про отримання цієї довідки потрібно подумати заздалегідь.

Хто повинен отримувати довідку про несудимість

Для перемоги у тендері цю довідку повинен подати керівник компанії-учасника торгів. Якщо пропозицію подає фізична особа-підприємець, то відповідно він сам. Що це означає? Незалежно від того, хто займався підготовкою документів, участю в аукціоні чи складанням кошторису, довідка про несудимість замовляється на керівника юридичної особи або ФОПа. Це вимога Закону, якої повинен дотримуватися замовник у своїй тендерній документації.

Чим витяг відрізняється від довідки?

Переходимо до тонкощів процесу отримання документу про несудимість. «Довідка» – поняття всім знайоме і зрозуміле. І коли ми подивимося на зміст документу, що його надає МВС, то ми одразу скажемо: це ж довідка! Так цей документ і називався «Довідка про несудимість», поки в наше життя не прийшла війна. З моменту встановлення в Україні правового режиму воєнного часу, Міністерство внутрішніх справ змушене було адаптуватися до нових реалій і створити сервіс отримання довідок в режимі онлайн. 

Так наказом МВС України від 30.03.2022 р. № 207 «Деякі питання ведення обліку відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» було змінено порядок доступу до відповідних відомостей. І саме тому інформація про відсутність судимості почала надаватися у формі витягів з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості».  Тепер довідка з МВС називається Витягом. Та від зміни назви вгорі документа, його юридична сила не зменшилась. 

Де можна отримати довідку-витяг?

Зараз можливо отримати Витяг лише в електронному вигляді. Витягу присвоюється унікальний QR-код, який забезпечує перевірку його легітимності. Він завіряється електронною печаткою МВС та  надсилається на вказану заявником адресу електронної пошти. Чи повернеться МВС до видач паперових довідок наразі не відомо.

Процедура отримання довідки про несудимість зазвичай включає подання запиту до відповідних органів правопорядку або юстиції. Здебільшого учасники користуються офіційними та безкоштовними ресурсами, такі як портал «ДІЯ»  https://diia.gov.ua/services/vityag-pro-nesudimist  та сайт МВС  https://vytiah.mvs.gov.ua/app/landing. На кожному з цих ресурсів є короткі інструкції, які кнопки натиснути, обрати форму довідки «повну» та підтвердити свої дані електронним підписом. Тож для подання запиту учаснику знадобиться електронний ключ. 

Скільки часу формується довідка?

Після подання запиту необхідно дочекатися обробки та формування довідки. І тут розпочинається найцікавіше, тому що термін обробки запиту може тривати від кількох хвилин або годин до 30 днів. І ніякі прохання, запити, листи на гарячу лінію чи електронку цих ресурсів не прискорять процесу. Час формування довідки про несудимість може залежати від кількох факторів, включаючи робоче навантаження відповідних органів та обсяг інформації, яку необхідно перевірити. При цьому слід зауважити, що подавати запит на отримання Витягу потрібно на одному з ресурсів, а не на кожному. Це пов’язано з тим, що формується цей документ на основі опрацювання однієї і тієї інформаційної бази. Відповідно якщо довідку замовили на сайті МВС, повторний запит система не прийматиме. Натомість буде  надавати повідомлення, що цей запит вже в процесі обробки. Портал Дія прийме будь-який повторний запит, але за кілька годин учасник на свою електронну пошту отримає повідомлення, що існує помилка в формуванні через те, що попередній запит вже є в обробці. Тому дані маніпуляції не мають сенсу.  

Підсумовуємо: довідка про несудимість є важливим елементом забезпечення ефективності, прозорості та доброчесності у публічних закупівлях, що допомагає забезпечити інтереси замовників та сприяє розвитку конкурентного середовища. 

Рекомендації для учасників

1. Плануйте наперед: заздалегідь перевіряйте вимоги замовника та забезпечте наявність всіх необхідних документів, включаючи витяг про несудимість. 

2. Вчасно подавайте запити: подавайте запит заздалегідь, можна одразу після подання пропозиції на тендер. Найголовніше: не чекайте до моменту кваліфікації, замовляйте довідку завчасно. Строк її дії 30 днів.

3. Користуйтесь офіційними електронними сервісами: подати запит можна через  портал «Дія» або  офіційний сайт МВС.

4. Звертайтесь за допомогою: якщо у вас виникли запитання – звертайтесь за консультацією до менеджерів та юридичних консультантів.

Автор

  • Менеджерка департаменту електронних торгів майданчика Українська універсальна біржа. З 2016 року навчає та консультує постачальників в сфері державних закупівель. Спікер семінарів для постачальників з проведення тендерів в різних регіонах України. Спеціалізується на співпраці з постачальниками, особливо новачками з малого та середнього бізнесу. Консультує та супроводжує учасників, що приймають участь в аукціонах «Прозорро».

    View all posts

Швидкий шлях освоїти тендери PROZORRO!

Наші онлайн-курси допоможуть вам швидко та ефективно освоїти ключові аспекти роботи з державними тендерами. Вже за кілька днів ви зможете подати свою першу переможну пропозицію, без зайвих зусиль і довгих місяців підготовки!

Безкоштовний курс

ПЕРЕГЛЯНУТИ КУРС

⭐Початківці + Pro: Комплекс з двох курсів

ПЕРЕГЛЯНУТИ КУРС

Пакет “Базовий”

ПЕРЕГЛЯНУТИ КУРС